Alternate Text
 
BAĞLANTILARİlçe Kütüphanemiz

 
 İLÇE HALK KÜTÜPHANEMİZ'İN TARİHÇESİ
 
 

Atatürk’ün önderliğinde milli kurtuluş savaşından yüzünün akıyla çıkan genç Türkiye cumhuriyetinden çeşitli alanlardaki gelişmeler kütüphanelere de yansır. Tevhid-i Tedrisat kanunu (1924) Tekke ve Zaviyelerin kapatılması hakkındaki kanun (1927) Kütüphanelerin koleksiyon yönünden zenginleşmesine yardım eder. Cumhuriyetten sonra bütün kütüphaneler maarif vekâletine geçer. Kütüphaneye vilayet özel bütçesi den ödenekler gelir. 1926 yılında da kütüphane memurluğuna İshakpaşa Camii İmamı Hafız Ahmet Kabataş tayin edilir. 1946 yılına kadar görev yapar. Yerine hapishane memuru Lütfü OKÇU atanır. Başarılı çalışmalar yapar okuyucu sayısı her gün artar. 1957 yılında da İnegöl ilköğretim müdürü Hacı Faik Bey tarafından Lütfü OKÇU’nun oğlu Sadık OKÇU hizmetli olarak atanır. 1982 yılında Sadık OKÇU’nun emekli olmasına kadar 2 memurla çalışır.

 

Yıllarca memurluk olarak idare edilen kütüphaneye 1988 yılı başından itibaren Müdürlük Kadrosu tahsis edilir. Bu kadroya Bursa İl Halk Kütüphanesi kütüphanecilerinden Kenan KAHRAMAN müdür olarak atanır. 26.04.1988 tarihinde resmen görevine başlar ve halen devam etmektedir.

 

1990 yılında İlçemiz gençlerine ve halkına daha iyi hizmet verebilmek kitap ve kütüphaneden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla ilçemiz belediyesine ait tek katlı modern binaya taşınılmıştır.

 

Aynı amaçla depo sisteminden açık raf sistemine geçilerek okuyucuların aradığı kaynaklarla yüz yüze gelmeleri sağlanmıştır.

 

İshakpaşa Halk Kütüphanesi Koruma ve Yaşatma Derneği ile yardımsever halkımız tarafından temin edilen fotokopi makinesi okuyucuların hizmetindedir. Türkiye’de ilk defa ilçemizde Bilgisayarlı Eğitim Kütüphanemizde yapılmıştır.

 
 
İLÇE HALK KÜTÜPHANEMİZ'İN DIŞ GÖRÜNÜŞÜ
         
Facebook -  Twitter'da Biz

 
Mesai Gün ve Saatleri
 
 
Salı- Cumartesi: 08:00 - 17:00
Pazar- Pazartesi Tatil
Resmi Günlerde Tatil
 

Pazar- Pazartesi Tatil
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 3497 kez gösterilmiştir.