Alternate Text
 
BAĞLANTILARÇocuk Kütüphanesi

                                              ÇOCUK KÜTÜPHANESİ'NİN TARİHÇESİ

 

        

Fatih Sultan Mehmet zamanında gelişme imkânı bulan Türk kütüphaneciliğine esasen devlet tarafından 1884 yılında resmi bir görünüm kazandırmıştır. Devlet tarafından kurulan ilk resmi kütüphane 24 Haziran 1884’de açılan İstanbul’daki Beyazıt Devlet kütüphanesidir.  (Kütüphaneyi Umumi Osmani)

 

1996 yılı istatistiklerine göre yurdumuza devlete bağlı 1225 Kütüphane bulunmaktadır. Bunların 296’sı çocuk kütüphanesidir.

 

İshakpaşa Halk Kütüphanesi Koruma ve Yaşatma Derneği ile yardımsever halkımız tarafından temin edilen fotokopi makinesi okuyucuların hizmetindedir. Türkiye’de ilk defa ilçemizde Bilgisayarlı eğitim Kütüphanemizde yapılmıştır.

 

Çocuk kütüphanesi 27 Ocak 1961’de çarşı içinde Çocuk Esirgeme Kurumu Binasında hizmete açıldı. Daha sonra Gazipaşa İlkokulunda bir odaya, 1977 yılında Eski Balık Pazarındaki bir binaya, binanın eski olması nedeniyle de 1985 yılında Belediye’ye ait Nikâh ve Düğün salonuna taşınmıştır. Kasım 2001 tarihinde de, çocuk ve halk kütüphaneleri 4 katlı kendi binasına taşınmıştır. Bugün ülkemizin önemli kütüphanelerinden birisi olma özelliği ile ilçemiz halkına hizmetlerini sürdürmektedir.

 

 
ÇOCUK KÜTÜPHANESİ OKUMA SOLUNU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         
Facebook -  Twitter'da Biz

 
Mesai Gün ve Saatleri
 
 
Salı- Cumartesi: 08:00 - 17:00
Pazar- Pazartesi Tatil
Resmi Günlerde Tatil
 

Pazar- Pazartesi Tatil
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 2770 kez gösterilmiştir.